Deprecated: Methods with the same name as their class will not be constructors in a future version of PHP; views_display has a deprecated constructor in /home/birgozha/public_html/sites/all/modules/views/includes/view.inc on line 2553

Deprecated: Methods with the same name as their class will not be constructors in a future version of PHP; views_many_to_one_helper has a deprecated constructor in /home/birgozha/public_html/sites/all/modules/views/includes/handlers.inc on line 753
Birinci Göz Hastanesi

Keratokonus - Birincigöz Hastanesi

Keratokonus nedir?

 

Keratokonus genellikle her iki gözü etkileyen ve sıklıkla da asimetrik, enflamatuar olmayan, kornea doku bozulması, dikleşmesi, kornea tepesinin incelmesi ve öne çıkması ile karakterize kornea hastalığıdır.

Kadınlarda sık görülen keratokonus, 20–40 yaş arasında ilerleme gösterip 40'lı yaşlardan sonra duraklar. Bu dönemde gözlük numaraları sık sık değişmeye başlar ve gözlüğe rağmen hastalar net göremeyebilir.

Keratokonus araba kullanma, bilgisayarda yazı yazma, televizyon izleme veya okuma gibi bazı faaliyetleri güçleştirebilir.

 

Keratokonusun sebepleri nelerdir?

Keratokonus hastalığının nedeni tam olarak bilinememekle birlikte, gelişiminde genetik ve mekanik travmalar en önemli rolü oynar. Gözün kaşınması, sert kontakt lens kullanımı gibi çevresel faktörler de genetik yatkınlığı olan kişilerde bu hastalığın ilerlemesine sebep olabilir.

Hastalığın belirtileri nelerdir?

  • Gözde sürekli alerji / kaşıntı olması (hafif göz irritasyonu)
  • Devamlı ilerleyen miyopi ve astigmatın olması
  • Gözlüğe rağmen net görüş elde edilememesi
  • Işığa hassasiyet
  • Göz kamaşması

 

 

Bu belirtiler keratokonus hastalığı riskinin yüksek oranda olduğunun habercisidir. Bu gibi durumlarda uzman bir hekime muayene olmakta yarar vardır. Çünkü keratokonus hastalığının erken tanı ve tedavisi, ileride ortaya çıkabilecek ciddi görme sorunlarının önlenmesi açısından büyük önem taşır.

 

Keratokonus Şüphesi?

• Gözlerde allerji ve kaşınma,

• Aile bireylerinde keratokonus hastalığının bulunması,

• Devamlı değişen ve artan gözlük numarası, özellikle astigmat değerlerinde artma olması,

• Her göz muayenesinde farklı bir gözlük reçete edilmesi,

• Gözlüğe rağmen görme seviyesinin düşmesi,

durumlarında keratokonus hastalığından şüphelenilmeli ve ileri tetkikler yapılmalıdır.

 

Teşhisi zor olan bu hastalık, durdurulmaması halinde körlükle sonuçlanabilir. Günümüzde özellikle gözlük kullanmak istemeyen Excimer Laser tedavisi düşünen hastalarda kornea incelemesi için yapılan topografik tetkik sırasında keratokonus hastaları tesadüfen yakalanabilmektedir.

 

Keratokonus Tedavi Yöntemleri

Keratokonus tedavisine başlamadan önce hastalığın ilerleyip ilerlemediği tespit edilmelidir.

Eğer hastalıkta ilerleme yok ise hastanın görme bozukluğunu düzeltecek tedaviler uygulanır ve 3 ayda bir kornea haritaları ile takip edilir.

Keratokonus tedavisi ile ilgili olarak kornea hastalıkları uzmanımız tarafından hastalığın derecesine bağlı olarak sert lensler, kornea içi halkalar (INTACS, kerraring), Cross-linking ve keratoplasti (kornea nakli) tedavileri uygulanmaktadır.

Keratokonus ilerliyor ise 2 aşamalı tedavi uygulanır.

1.aşama; Hastalığın ilerlemesi durdurulur.
 
Tek yöntemi vardır, korneal çapraz bağlama tedavisi.
 
2.aşama; Hastanın görme bozukluğu düzeltilir.
 
Cerrahi veya cerrahi dışı yöntemler ile görme bozukluğu düzeltilebilir.
 
Cerrahi dışı yöntemler: Gözlük ve keratokonus için üretilmiş kontakt lenslerdir.
 
Cerrahi yöntemler: Kornea içi halkalar ve topolink laser tedavisidir.
 
İlerlemiş, takipsiz kalmış hastalarda kornea incelir (350 mikron ve altı) yukarıdaki tedaviler uygulanamaz. Bu durumdaki hastalar kontakt lens ile takibe alınır veya kornea nakli yapmak gerekir.

 

Keratokonus Hastalığı Videoları

 

Online İşlemler

expand
expand